CZERWONAK 600

Projekt artystyczno-historyczny "Czerwonak 600" realizowany jest przez Gminny Ośrodek Kultury Sokół. Zakłada szeroki udział mieszkańców gminy we wszystkich działaniach zarówno, artystycznych jak i historycznych. Najważniejszą jego częścią będzie wystawa. Poprzedzi ją kilkumiesięczne zbieranie materiałów, które posłużą zarówno wystawie, jak i przyczynią się do powstania publikacji książkowej.

Aby zebrać jak najwięcej materiałów powołany został zespół składający się z osób zainteresowanych historią, mających żyłkę detektywistyczną oraz pasję. Zadaniem zespołu jest zebranie dokumentów, fotografii, pamiątek, przeprowadzenie wywiadów z rodzinami zamieszkującymi Czerwonak od pokoleń. Przyjrzenie się historii instytucji, organizacji, zakładów pracy kluczowych dla Czerwonaka.

Chcielibyśmy, aby w tym gronie znalazły się osoby od pokoleń związane z Czerwonakiem oraz nowi mieszkańcy gminy. Ludzie młodzi: licealiści, studenci, dla których byłby to pierwszy kontakt z badaniem źródeł historycznych, jak i doświadczeni profesjonaliści. Amatorzy, zbieracze pamiątek, nauczyciele, członkowie stowarzyszeń, harcerze i wszyscy, którym nie obojętna jest przeszłość i teraźniejszość naszej małej ojczyzny.

Interesujące mogą być próby wyjaśnienia czy na naszym terenie występuje nadal czerwiec polski, owad od nazwy, którego pochodzi najprawdopodobniej nazwa naszej miejscowości.

Do współpracy chcemy zaprosić także stowarzyszenia z terenu gminy oraz szkoły.

Drugim nurtem projektu jest artystyczne przetwarzanie techniki czerpania papieru przy wykorzystaniu materiałów recyklingowych oraz naturalnych (kwiaty, zioła, przyprawy). Chcemy także, aby grupy uczestniczące w tych warsztatach miały możliwość zwiedzenia fabryki papieru, zbadania historii papiernictwa w gminie, które sięga roku 1545.

Efektem tych warsztatów będą materiały historyczne uzupełniające wystawę, ale przede wszystkim artystycznie wykonane arkusze papieru czerpanego. Warsztaty papieru czerpanego pozostaną w ofercie  Ośrodka Kultury już na stałe. Chcemy, aby stały się elementem rozpoznawalnym, charakterystycznym dla naszej gminy i wyróżniającym ją spośród szerokiej oferty warsztatów plastycznych. Warsztaty skierowane będę do wszystkich grup wiekowych, także dla osób niepełnosprawnych.

Szczegółowe informacje o projekcie na stronie http://www.600lat.czerwonak.pl/